Doğru, etkili ve hızlı hizmet sunmanın, çağımızın teknolojik gelişmelerinden istifade etmekle mümkün olacağına inanmaktayız. Bu inançla, temsille yükümlü olduğumuz ve hizmet etmekten onur duyduğumuz saygın kitlemizin hak ve menfaatlerinin daha ileri noktalara taşınması, teknolojik bilgi transferiyle zaman tasarrufu sağlanması gayesi ile, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak üzerimize düşeni yapmak durumundayız.

Bu itibarla, üreten kesim olarak ülke ekonomisine sağladığımız katma değer ve yarattığımız istihdam imkanlarıyla, güvenilir kitle olma vasfımızı korumaktayız. Ülke genelinde sayımız yaklaşık 4 milyonu bulmaktadır. Ne var ki; etki sahamız aleyhimize mevzuat düzenlemeleri ve haksız rekabet ortamlarıyla giderek daraltılmaktadır. Örnek vermek gerekirse süper, hyper ve gross marketler, çeşitli adlar altında verilen promosyonlar, vergi ve sosyal güvenlik amaçlı aleyhimize geliştirilen mevzuat düzenlemeleri, kesimimizi gergin ortamlara sürüklemektedir.

Tüm bunca olumusuz gelişmelere karşılık, kalkınma ve gelişmişliğin yeniliğe ve değişime araladığı kapıdan, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak girmeyi arzuladık.

Ülkemiz genç ve dinamik nüfusuyla, girişimciliğini ve risk alma karakteristiğini halen korumaktayız. Bu karakteristik özelliğimiz toplum olarak bilgi alma ve daha fazla öğrenme ihtiyacımızı zorunlu kılmaktadır. Kitle olarak, Ahilik Kültürü ana temeline dayalı derin bir kültür birikimimiz mevcuttur.

Mevcut birikimimizi teknolojik imkanlarla birleştirerek, temsil ettiğimiz saygın kitlemiz ile Yüce Milletimizin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Sizlere daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek adına hızla kurumsallaşmak ve bu bilinci çevremizdeki herkese aşılamak durumundayız. Birliğimizin toplumdaki o saygın yerine ve gücüne kavuşması, ancak plan ve programlı bir şekilde çalışarak olacaktır. Beraberce çıktığımız bu zorlu yolda, her esnaf kardeşimin derdi benim derdim ve sevinci de yine benim sevincim olacaktır. Bizler, oluşturacağımız bu birlik ve beraberlik ortamı sayesinde bütün esnaf kardeşlerimizle beraber tek bir yumruk olarak Allah’ın izniyle tüm sorunlarımızın üstesinden gelmesini bileceğiz…

2017 yılının, tüm insanlığa da sağlık ve mutluluk getirmesini dilerken, üyelerimize işlerinde başarı ve bol kazanç temenni ediyorum.